Zabytki miasta i powiatu bolesławieckiego

Zawsze, kiedy jest mowa o zwiedzaniu któregokolwiek z miast Polski, nie można pominąć tego, co każde z nich szczególnie eksponuje. Są to oczywiście zabytki. Pomniki, budynki, mosty, place, skwery, uliczki, które zachowały się z dawnych czasów. Sporym dziedzictwem kulturowym może poszczycić się Bolesławiec. Juz sam układ dobrze zachowanych średniowiecznych uliczek świadczy o niezwykłości tego miejsca. Oczywiście od tamtych czasów były one kilkakrotnie odrestaurowywane i remontowane jednak sama siatka okalająca ratusz została niezmieniona. Punktem centralnym jak w wielu innych polskich miastach jest ratusz.

Ratusz bolesławiecki pochodzi z epoki baroku. Powstał, co prawda w roku 1952 jednak w 17 81 został poddany gruntownej przebudowie, która ma obecnie prezentowany kształt. Nie jest on tylko i wyłącznie zabytkiem, gdyż pełni rolę urzędu miasta. Na szczególną uwagę zasługuje jedna z jego części a dokładnie Pałac Ślubów z wyróżniającą się wieżą. Całe miasto traktowane jest, jako ważny ośrodek historyczny. Prawa miejskie uzyskało w 1251 roku a dzisiaj szczyci się siecią dobrze zachowanych budowli. Wśród nich jest kilka kościołów, kaplic i klasztorów.

Warto bliżej przyjrzeć się kościołowi pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP i św. Mikołaja. Został on zbudowany na przełomie XV i XVI wieku, co sprawia, że posiada barokowe wnętrze. Także wokół budowli umieszczono wiele barokowych rzeźb wykonanych przez Jerzego Leonarda Webera. We wnętrzu znajduje się obraz Chrystusa cierpiącego na krzyżu z 1736 roku. Kościół robi wrażenie, zwłaszcza, że jest ulokowany na lekkim wzniesieniu.

Dodatkowo całość wykonana z kamienia i elementy wykończenia nadają mu niepowtarzalny charakter. Wiele z bolesławieckich nieruchomości to zabytki. Otacza się je opieką i ochroną ze względu na ich wiek. Doskonałym przykładem są odrestaurowane kamienice wokół rynku. Inne warte obejrzenia zbytki Bolesławca to gmach arsenału miejskiego z 1822 r., gdzie obecnie mieści się Teatr Stary, pomnik Kutuzowa wykonany w formie obelisku, cmentarz żołnierski gdzie pochowani zostali żołnierze rosyjscy w latach 1812 i 1945 oraz ruiny zamku bolesławieckiego.