Informacje ogólne o Bolesławcu

Bolesławiec– wiadomo o nim, że leży na Dolnym Śląsku, w otoczeniu pięknej i zróżnicowanej przyrody. Flora Borów Dolnośląskich, bo o nich mowa, potrafi zaskakiwać. Na tamtejszych terenach, rosną rośliny wyjątkowe, chronione a o wielu z nich można przeczytać w przewodnikach przyrodniczych, spotkać w pierwszym lepszym lesie raczej nie. Powiat bolesławiecki leży na tym urozmaiconym leśnym terenie.

W gęstwinie wysokich drzew dostrzec, daje się jednak coś więcej niż tylko roślinność. Piękne, prawie czterdziesto tysięczne miasto, które otrzymało prawa miejskie już w roku 1251. Na jego herbie widnieją trzy wierze z bladoniebieskimi wykończeniami i mur obronny w kolorze czerwonym, u dołu czarny orzeł na żółtym tle a jego rozpostarte skrzydła uwidaczniają biały półksiężyc. Rzadko zwracamy uwagę na te miejskie atrybuty, a jednak są to znaki rozpoznawcze. Wpisują się w dziedzictwo kulturowe, jakim szczyci się każde polskie miasto.

Przyglądając się mapie województwa dolnośląskiego, zauważymy, że Bolesławiec leży w jego północno- zachodniej części. Bóbr, największy z lewobrzeżnych dopływów Odry przepływa przez Bolesławiec. Wije się dość szeroką wstęgą, w niedalekiej odległości od centrum miasta. Płynie również pod bolesławieckim wiaduktem kolejowym, niedawno zmodernizowanym. Ta budowla, ma znaczenie nie tylko transportowe, ale również stanowi zabytek architektoniczny. Jest to najdłuższy tego rodzaju wiadukt w Polsce i Europie całkowicie wykonany z kamienia. Czym jeszcze zachwyca to miasto zachodniej Polski? Przede wszystkim urodą przyrodniczą wspomnianych Borów Dolnośląskich.

W skupisku tamtejszych lasów kryją się cudowne zakamarki wraz z okolicznymi zabytkowymi budowlami. Ale i zabytki miejskie Bolesławca, cieszą się uznaniem. Wśród nich ratusz miejski z 1525 roku, kamienice wokół rynku, wyróżniające się żywą kolorystyką, budynek sądu bolesławieckiego, Willa Ambasada. Ponadto podziwiać można zróżnicowane architektonicznie kościoły. Spacer plantami dostarczy wiele przyjemności tym bardziej, że można pokontemplować nad stawem i wygrzewać się w słońcu. Wycieczkę po Bolesławcu należy koniecznie zwieńczyć odwiedzinami w bolesławieckim Teatrze Starym.